Сортування заради майбутнього
Сміття, яке повсякденно накопичується у наших будинках, вивозиться на полігони з відходами, де , розкладаючись виділяє токсини у грунти, грунтові води та повітря. Токсини дуже небезпечні для здоров’я людей та тварин. Пластик та метали, розкладаючись, виділяють небезпечні речовини, які через грунти та підземні води потрапляють у рослини, шкодять здоров’ю людини. З батарейок при розкладанні виділяється свинець, цинк, ртуть, які викликають захворювання нервової та імунної систем, недокрів’я,затримку росту та безпліддя. Замість 17 млн. тонн сміття, що вивозиться на сміттєзвалища площею 10 тис. га щороку , могли б рости 44 млн. дерев або 14005 футбольних полів лісу.
Що робити з сміттям? Як вберегти себе від цього впливу? Чи це є майбутнім, ілюзією чи реальністю? Для чого вона потрібна ця реальність? Як здійснити це майбутнє? На всі питання ми спробуємо дати відповідь!
Майбутнє почалося з того, що Грушківська школа започаткувала на своїй території утилізацію органічних відходів з клумб,паркової та городньої зони не бажаючи надалі їх спалювати чи вивозити на смітник. За ініціативи учителя біології та хімії Панасюка І.О. було створено компостну яму для утилізації таких відходів та реалізації компосту для підживлення дерев та городини, що є на території школи , у майбутньому.
Але це був лише початок. Сортування сміття – ось , що є великою проблемою для втілення задуму.. За здійснення цього задуму взялися учні та вчителі закладу та , зокрема, екологічний гурток ЕПЛ (екологічні пожежні лікарі), керівник Панасюк І.О. , встановивши у приміщенні школи сортувальну установку з шести контейнерів для різних відходів. Це шість контейнерів : синій – папір, жовтий – метал , червоний – пластик , зелений – скло , коричневий – батарейки, чорний – органічні відходи. Адже відходи , як вторинна сировина , є корисними у подальшій переробці та не завдають шкоди навколишньому середовищу.
Це є майбутнє! І воно здійснюється у стінах нашої школи, виховуючи всіх: від наймолодшого вихованця до вчителя. Навчаючись, ми виховуємося разом у стінах школи заради майбутнього, заради розвитку. Кожен із Вас може внести вклад у розвиток свого регіону, села чи навіть вулиці. Що для цього потрібно? Все дуже просто… Всі можуть самостійно сортувати відходи в різні пакунки та приносити на пункти прийому. Якщо ви проживаєте поблизу с. Грушки , можете доставити безпосередньо до Грушківської школи, якщо ж ні , – у смт. Хорошів також є пункт прийому вторинної серовини. Що з цього? По-перше, цим забезпечите чистоту навколишнього середовища, по-друге ,– здоров’я вам та вашим дітям, по-третє, зробите ілюзію – реальністю.
І нарешті, всі ми є суспільством, майже у кожного є рідні чи близькі, які воюють на сході нашої країни. Я не військовий психолог, але знаю , що Вони воюють заради майбутнього, ТОГО , якого не було в минулому, ТОГО яке будується зараз, – і всі ми разом маємо будувати й наближати це майбутнє. Так , сортування сміття – це не основне, але це один із щаблів, який ми з Вами маємо подолати , прийнявши та включивши в наше повсякденне, як необхідність пити воду чи дихати повітрям.
Так, це щось нове та незрозуміле для декого, але цю статтю пише не президент чи прем’єр, це пише звичайний сільський учитель. Для чого? Для того, щоб розбудити у всіх відчуття значимості для свого краю чи маленької вулиці. Як сказав Джон Кеннеді ,
«… Не питайте , що ваша країна може зробити для вас – питайте, що ви можете зробити для своєї країни».